Saturday, 21 April 2018

Workshop: tasuta tarkvara igapäevaste esitlusfailide valmistamiseks.

Sellele lehele koguneb infot  nende arvutiprogrammide tutvustusi, mis on sobilikud käsitöö, taaskasutusprojektide, esitlusmaterjalide valmistamiseks.


Tasuta videomontaazhi tarkvara VIDEOPADhttps://www.nchsoftware.com/videopad/index.html
Lühifilmide, õppevideote, koosolekudokumentatsioonide valmistamiseks. Kui on soov ja vajadus vahel videoülesvõtteid monteerida ja esitleda. Üks hea videotöötlusprogramm tasuta kodukasutamiseks ja mittetulunduslikuks tegevuseks. Väike, jookseb pea igas sülearvutis, väga lihtne. Mitte liiga labane, intuitiivselt jälgib traditsiooniliste videotöötlusprogrammide loogikaid. Funktsioonidelt meenutab Sony Vega-st. Mis peamine, kui vaadata ringi  millised videotöötlusprogrammid sobivad "non-profit" projekti jaoks, neid eriti ei ole enam. (Tarkvaratootja Adobe esitles 2013 projekti "Adobe offers free and legal version of Creative Suite CS2". Tõlkes. Pakume programmi "Creative Suite" CS2 versiooni tasuta. Kuid see kampaania on arvatavasti juba läbi.) 

Konkreetseks näiteks, selles samas VIDEOPAD-is monteeritud üks workshop-käsitöö-töötuba. Teemaks: "Siiditrükivärviga linoolitrükk tekstiilile". (Pikkus 17 minutit, filmitud Nikon D7100-ga.)   https://www.youtube.com/watch?v=c_W8bGbn17M&feature=youtu.be

Projektis kasutatud tunnusmeloodia fail eelnevalt töödeldud ühes teises tasuta helitöötlusprogrammis Audacity. https://www.audacityteam.org/download/
Tunnusmeloodiaks on kasutatud interneti (jällegi tasuta) heliarhiivi Flash Kit võimalusi:
http://www.flashkit.com/soundfx Hea tavana siiski mainime tiitrites kasutatud loo ja artisti nime ja informeerime autorit tema teose kasutusest või küsime luba. Sõltuvalt, mispidi muusik ise on soovinud oma selgituses. Näiteks on ka alati võimalus omada häid suhteid muusikutega, kes teile loo valmistavad- sisse mängivad nn. tellimise peale. (Näiteks viis kuidas noori heliloojaid, elektroonilise muusika miksijaid või dj-sid toetada. Eriti teretulnud, kui oma külas muusikaharrastajaid, kes kohe linti mängida saaks.) 

Tagasi videomonteerimise juurde. Alloleval pildil programmi Videopad kasutajaliides:(Kohe programmi algul annab tarkvara valida, kas soovitakse siseneda mittetulunduslikku või tasulisse programmi. Valides esimese on võimalik kuni 19-20 minutilise lühifilmi monteerida ja välja kirjutada programmi tasuta versiooni kasutades.)  


Seejärel avaneb aken projekti alustamiseks ja võibki alata.


'

Alternatiiviks ka programmid "Easy Video Maker"  http://www.easymakevideo.com ja "Cyberlink Power Director" www.cyberlink.com Nad pakuvad pea identset lahendust aga tingimusel, et kuni 5 minuti pikkuse klipi võib välja kirjutada tasuta. Pikema puhul peab soetama litsensi (mille hind nii 10 euro ringis kuus.) Eraldi postitusena tuleb selle toreda videotöötlusprogrammi Videopad kasutamise õpetus. Lähiajal.


Infograafika valmistamiseks EDRAW https://www.edrawsoft.com/download-edrawmax.php
Infograafikate ja statistiliste visualisatsioonide valmistamiseks. Hind: 60- 300 dollarit. Hästi erinevate litsensidega. Mugav kasutada ja samamoodi, hästi intuitiivne kasutajaliides. Ei ole proovitud jalgratast leiutada. Avalik õiguslikelt organisatsioonidelt, kellel vajadus pidevalt inimesi kaasata ja informeerida, eeldaks ohtrat statistiliste andmete esitamist aga ka selgelt visualiseerimist. EDRAW sobib igati. Momendil on "big data" ehk suurte andmemahtude esitlemise kõrgaeg. Igat sorti infograafika ja statistika illustreerimise programme on turg paksult täis. Nad on reeglina ääretult kallid. Ja eksperimenteerivad liialt oma kasutajaliidesega. EDRAW tundub selline harilik, kus lagi on lagi ja kelder on kelder.
Lisaks Big Data temaatilise diskussioonilehe www.ted.com-is. (Nimelt on big data üks aktuaalseimaid diskussiooiallikaid viimastel aastatel olnud maailmas. Just selle võimaluste ja ohtude tõttu. Peamine põhjus, miks omavalitsus ja valitsusorganid on seda kasutama hakanud: see on efektiivne infojagamismoodus.) https://www.ted.com/playlists/130/the_dark_side_of_data

 
Näiteks: Eile oli mul oma artikli illustreerimiseks pilti. Ma ei saanud kasutada fotot, kuna jutt oli rahvusvahelisest teemast. Artikli sisu: Seoses sellega, et Hiina enam EU plasttaarat tagasi ei võta, keelustab EU hulga plastmassist tooteid. Algab bioplastiku  võidukäik. (Bioplastikut on oluline mitte segi ajada biolaguneva plastikuga. Bioplastikus on nimelt nafta asemel taimsetest komponentidest toodetud plastik, biolagunev plastik aga tihti müügis harilik plastik millel lihtsalt bio osakesi vahele pandud, et ta kiiremini laguneks. Mis isegi võib loodust enam kahjustada. Nimelt metsa vahele jäädes või meres pudeneb selline plastik tükkideks ja teda tagasi taaskasutusse suunata pole võimalik.) Uued ohutud bioplastikust kilekotid, noad-kahvlid, eine ja kohvitopsid mugav ja kiire oma ettevõttele tellida internetist. https://www.biofutura.com lehelt saab iga ettevõtte endale kõik vajaliku ja veel firmatrükise ka peale. Otsustasin artikli illustreerimisel eelistada infograafikat fotole.  Pilt valmis  mugavalt ja kiirelt. All valminud infograafika. (Mistahes infograafika programmi sa lõpuks valid, selle kasutamine tasub igal juhul ära.)
Uus programm: Canva. Väga hea infograafika programm, soovitan!
https://www.canva.com/create/infographics/
Enam ei pea oskama joonistada või õppima aastaid kunsti erialal, et valmistada
ilus statistikatabel või edetabel. Seda saab teha lausa internetis. Logi ennast sisse programmi internetilehele. 5 minutiga on Teil keerukast inforägast selge ja arusaadav pildike mis kõiki kaasa mõtlema paneb. Eriti soovitatav ametkondadele ja sobib ka uute EU seaduste ja reglementide esitlemiseks, kiirelt ja mugavalt. Jällegi, eelkõige töövahend mõeldud munitsipaalettevõtetele, suurkorporatsioonidele ja ametkondadele. Töötab ka telefonis või tabletil, ehk õhtuse telesarja vaatamise asemel saab ka lihtinimene ühe infograafika kokkupanekuga vabalt hakkama.
Tekstitöötlusprogramm "OPEN OFFICE"https://www.openoffice.org/nl/download/
(Sellel on ka Exceli taoline tabelarvutus-lisa.) Sobib kooliülesannete, referaatide, tõlketööde, arhiivi vms. "tekstitööde" jaoks. Töökindel igas arvutis, kerge installeerida, tasuta.

Programmis võimalik koostada tekste. Lisada tekstile pilte, illustratiivset materjali. Alloleval pildil menüüvalik "Pildi lisamine".Alloleval pildil: faili salvestamine pdf formaadis. (Kõige kindlam ja mugavam viis oma faili prindisobilikult salvestamiseks.)

Vektorgraafika soft INKSCAPE  https://inkscape.org/en/release/0.92.3/
Tasuta programm sobib logode, korporatiivgraafika valmistamiseks. Samuti käsitööjuhendite, mustrilehtede või lõigete valmistamiseks. Salvestada saab nii raster kui vektorfailina. Rasterfailid laiendiga .jpg ja .gif sobivad ülespanekuks veebis või  tekstitöötlusprogrammis Open Office. Väike, kerge paigaldada.


JOONISTE VALMISTAMISEKS JOONISTUSLAUD.
Isiklik kogemus, joonistamine ja joonestamine arvutis on tulemuslik kui selleks kasutada joonistuslauda. (Levinumad valmistajafirmad: Trust, Wacom, Iskn.) Ära osta lauda esimesest ettejuhtuvast poest, kontoritarvetekaupluste lauavalik reeglina kesine. Hinnad orienteeruvalt 50-500 uue laua eest. 20- 200 kasutatud laua eest. Ei ole põhjust miks mitte esimese lauana ära proovida väike second-händ laud (Näiteks "Wacom Bamboo" sari). Mingeid imefunktsioone, nagu näpuga maailmine, mida uuem Wacom pakub, asjalikena ei soovita. Või võtta laud testimiseks laenuks, et selgitada oma eelistused-vajadused. Kui soovid proovida-soetada digilaua, seda on meil sulle anda. Soovi korral võta ühendust meilitsi või reageerides artiklile. Pakkumisele saab ka vastata Facebooki grupis "Klooga Taaskasutus."

Mis on peamised komistuskivid joonistuslaudade puhul? Tehniliselt on nad enamus ideaalsed. Joonistavad, saab arvutis joonejämedust valida. On ka töökindlad. Probleemid ilmnevad reeglina draiveritega. Ehk mugavate ja soodsate vanemate mudelite draiverid ei kohaldu enam uute süsteemidega või Linux-iga. Samas uuemate laudade draivereid võib osutuda keeruliseks installeerida vanemale arvutile. (Esineb hulgaliselt anomaaliaid stiilis, "minu joonistuslaud arvab, et ta on hiir" või vanemate draiverite kadumine internetiavarustest või maailma ainsa saadaoleva draiveri avastamine Aasia googli kaudu mingilt friigilehelt.) 

Mittetuntuid tootemarke mitte eelistada sest keerluliseks läheb pliiatsi vahetus juhul kui üks puruneb või kaob. Hea kui pliiatsi vahetus ei lähe sama kalliks kui uue laua soetamine. Lemmikuks on all pildilolev  vana "Trust-i" laud ja väikesemad plaadid mida hea kotti panna. Erinevalt sellest kuidas reklaamitakse, et hea on oma pilt plaadi kile alla panna ja maha joonistada soovitaks ikkagi harjutada töötama vaadates monitori ja jooksvalt tehes korrektuure arvutis. '

Kirjeldan ühte võimalikku töötehikat: 1. joonistan oma visandist joonistuslaua abil digitaalse visandi. Töö valmib kiirelt, on lopergune ja kole. 2. Selle keeran poolläbipaistvaks- halliks. (Läbipaistvus- Opacity 20% .) Võtan uue leieri- kihi. Joonistan oma digitaalsest visandist veel ühe visandi, mõnevõrra täpsema. 3. Joonistan lõppjoonise, mis teostub kiirelt ja veatult. (Arvesse võttes, et all kihtidena teed juhatamas 2-3 draft-sketch-i.)  Viskan alumised abijooned minema. Kirjutan puhta "tõmmise" välja. 


Pilditöötlusprogramm GIMP.
Programm on mõeldud (rasterfailide, sh. digifotod või skaneeringud), pildifailide töötlemiseks. Sobib fotode formaati lõikamiseks. Sobib skaneeritud materjalide kadreerimiseks. Sobib Inkscape-s tehtud vektorjooniste värvimiseks, kohendamiseks. Tasuta programm, kerge installeerida. (Nagu ütles kunagi mu tuttav: "mida teha, et inimesed veenduksid, et kui on tasuta, ei tähenda, et tegu on jamaga.")


No comments:

Post a comment