Thursday, 5 April 2018

Workshop: akvarelliga puidule maalimine

Kuna mtü käsutuses on figuursaag, puidulihvija ja muid puutöötlusvahendeid, uurisime, millised on kõige keskkonnasäästlikumad puidumaali tehnikad. Siia alla koguneb puidule maalimise oskusteave. (Reas all: tehnika, kirjeldus, kasutatud kirjandus, järgmine tehnika. Viited ka internetipoodidele, kust materjale osta saab.)

Puidule maalimine akvarellvärvidega- vesivärvidega. Vesivärv- Akvarell. Sobib lastele al. 2 eluaastast. (Ajast kui nad juba aru saavad, et värvi suhu panna ei tohi.)
(Akvarellvärvid- kunstnikuvärvid. Hind 20- 200 eur. Saada kunstnikauplustest. Sisaldab maa-pigmente. Vesivärv on akvarelli odavam versioon. Tihti ei sisalda looduslikke värvimuldi vaid akrüüli. Lastevärvidel ei ole värvisisaldused endiselt pakenditel ära toodud. ) Hind 1-3 eur. 

Kuidas toimib: Kuna puid kogub niiskust, imendub vesivärv puidu kiudude vahele vee abil. Võib katta mitmeid kordi. Kuivab kiirelt. Kerge pesta. Võib segada vesivärvi linaseemneõliga. Kasutada eeljoonimiseks harilikku pliiatsit, rasvakriite või õlipastelle.

Eelised:  Puidu oma muster paistab ka maali alt ilusti välja. Ei teki tunnet, et puidule on "kiht peale pandud" nagu kattevärvidega (piivärv vms.) võib tunduda. Sobib väga tööks lastele.
Lubab lõputu kord katmist. Vesi ja värv imenduvad puitu, väline puht kuiv võib uue kihi peale kanda. Värv ei mõrane, ei pudene, kobruta nii nagu kattevärvide puhul kergelt vale käitluse puhul juhtuda võib.

Miinused: väga värve segada ei saa, läheb poriseks. Samuti on kõik saaavad toonid pehmed, pastelsed. Käredaid kärts-toone akvarelliga ei saa, selleks võiks vaadata kattevärve.

Kasutatud kirjandus: Akvarelli kasutamine puitmänguasjade valmistamisel on Waldorf ja Steiner- süsteemide viljelejate, antroposoofias teada töömeetod. (Lapsed õpivad puud ja puitu tundma igas vormis ja varakult.) Tuntuim teos (hollandi keeles): "Beweegbare wandplaten"(Liikuvad seinapildid) Rorswitha Ockleoen, kirjastus Cristofor, ISBN 9789062381548. Raamatut saab tellida siit: https://www.bol.com/nl/p/beweegbare-wandplaten/666802745/  Teoses kirjeldab ta puidule ja vineerile vesivärvidega maalimist. Raamat pakub tehnika kui sobiva kasutuseks alates 7-ndast eluaastast. Teoses kirjeldatavad tegevused: 1. Mõeldakse välja seinapilt. Stseen. Kes on pildil olev tegelane. Mis on eesplaan, tagaplaan. Joonistatakse puitplaadile joonise. Lõigatakse välja figuursaega (käsisaag.) Servad lihvitakse liivapaberiga. (Peenem tera.) Osad maalitakse. (Alloleval pildil üks nendest liikuvatest seinapiltidest. Päkapikk mida saab stseenis edasi tagasi liigutada.) Värvitakse 1-3 korda. 1 kord ühtlaselt kaetakse kogu pind. Lisatakse järgmistel katmiskordadel värvi kohtadele mis peavad kirkamad tulema.  Päkapikk-tegelane kinnitatakse tseeni. Elementide kinnitamiseks kasutatakse puiduliimi. Tulemus on selline:

No comments:

Post a Comment